Zdravý životní styl


Zdravý životní styl je téma, o které se hodně mluví – co si však pod ní představit? Jednotlivé návody jak “dodržovat zdravý životní styl” se různí, ale snad všechny mají jedno společné – snaží se najít recept jak být zdravý a cítit se příjemně a fit.

Životní styl je faktor, který nejvíce ovlivňuje naše zdraví až z 80 procent!

Pouze těch zbývajících 20 procent je dáno všemi ostatními vlivy – především dědičností a zdravotní péčí.

Hlavní zásady zdravého životního stylu

– pestrá a vyvážená strava
– vhodný výběr cvičení
– vyvarování se kouření, užívání škodlivých látek i nadměrného pití alkoholu
– kvalitní spánek
– vyhýbání se stresu a pravidelný odpočinek

Neexistuje jediný správný návod na dodržování zdravého životního stylu, potřeby a možnosti každého jednotlivce jsou odlišné. Zdravý životní styl je proto zapotřebí posuzovat zejména s ohledem na fyzický i psychický stav, věk, pohlaví a zdravotní stav člověka.

Vyvážená strava

Důležitá je kvalitní, pestrá a zdravá výživa, která umožňuje udržet optimální zdravotní stav a mít dostatek energie na svou práci a povinnosti.

Strava nám musí dodávat potřebnou energii a živiny, aniž by vedla k přebytkům některých složek potravy. Zdravá strava a její vyváženost však nepředstavuje drastické diety, ani žádný extrémní stravovací režim. Myslete na to, že každý jedinec má individuální potřeby. Jinak bude vypadat jídelníček dvacetiletého trénovaného sportovce, jinak pak jídelníček starší ženy se zdravotními omezeními. Nikdy tedy neberte “zaručené rady” jako jediné účinné, raději se řiďte rozumem a svými pocity. Využijte i rady jak na hubnutí.

Odpočinek

Odpočinek by měl být posilující a dostatečně dlouhý. Každý by měl pravidelně “dobít baterie” – zastavit se, změnit tempo. Udělejte si čas na procházku v přírodě, nebo jen na “lenošení” doma s knížkou nebo u dobré hudby, či v divadle. Vaše tělo vám dobití energii vrátí v době velkého pracovního vypětí a stresu.

You must be logged in to post a comment Login