Připravte si zahradní chatku na sezónu


S příchodem jara začíná sezóna pro zahrádkáře. Ti se už nemohou dočkat, kdy opět vytáhnou své nářadí a pustí se do práce. Zárukou bezproblémového přezimování zahradního nábytku, sekačky a různých zahradních pomůcek a nářadí je zahradní chatka. Ještě ji nemáte?

Na nářadí i nocleh Uvažujete o koupi zahradní chatky? Dobře si promyslete, co všechno do ní chcete odložit, abyste si vybrali správnou velikost. Nejčastěji slouží zahradní domek na odkládání zahradního nářadí, ale kdoví? Během horkých letních nocí se v něm dá přenocovat. Stejně může sloužit jako útočiště pro domácího kutila či dětem jako koutek na hraní, když je venku příliš horko. S přihlédnutím na tyto požadavky si vyberte, z jakého materiálu bude chatka, zda bude mít okna, mříže nebo okenice. Vybrat si můžete barevné provedení, typ střechy a střešní krytinu.

Kam s ní? Před instalací chatky si nejprve zjistěte, zda potřebujete stavební povolení nebo ohlášku. Pokud jde jen o drobnou stavbu v blízkosti domu, stačí stavební ohláška. V případě, že chatka bude mít společnou stěnu s domem, jde o přístavbu a vy potřebujete stavební povolení. Také si zjistěte si, jaké maximální rozměry ve vaší lokalitě může mít zahradní chatka.

Základová deska je základ Zahradní chatky se dodávají v demontu s podrobným návodem, ale pokud si netroufáte na montáž, domluvte se s firmou na montáži. Před instalací je třeba připravit základovou desku. Pevný podklad je zárukou lepší stability a prodlouží životnost chatky. Důležitá je kvalitní izolace, která zabrání vzlínání vlhkosti ze země. Betonová deska musí přesahovat půdorys chatky alespoň o deset centimetrů a stejně má přesahovat nad terénem. Pro lepší uživatelský komfort si můžete nechat zavést elektřinu, vodu a podle míry využití vyřešit hygienické zázemí.

Dřevo nebo ocel Zahradní chatky se nejčastěji vyrábějí z opracovaného smrkového dřeva v různých profilových tloušťkách. Menší chatky mají tloušťku stěn od 18 – 28 milimetrů, ty větší pro lepší stabilitu mají stěny tlusté od 4 centimetrů. Nejoblíbenější jsou volně stojící, ale existují také rohové typy. Pokud “domeček” chcete používat jen na uskladnění nářadí, postačí vám verze z ocelového plechu. Dřevo chatky třeba pravidelně ošetřovat impregnačním nátěrem proti hnilobě a škůdcům. Obnovení nátěru výrazně prodlouží životnost dřeva. Při svých návštěvách nezapomeňte větrat, abyste se vyhnuli vzniku zatuchlé aroma .

 

You must be logged in to post a comment Login