Přichází zima: Jak se postarat o potok a zahradní jezírko?


Voda působí uklidňujícím dojmem, zlepšuje mikroklima a vytváří zajímavé efekty. Ať už máte v zahradě jezírko nebo potůček, před příchodem zimy je třeba věnovat jim náležitou péči.

Čisté jezírko = zdravé ryby Pokud chováte v jezírku rybky je důležité neustále udržovat kvalitu vody. Před příchodem zimy je třeba důkladně vyčistit vodu od řas, bahna a kalu pomocí vysavače. Jezírko přikryjte síťkou, která ochrání dalšímu znečištění vody organickými nečistotami. Než napadne první sníh ji však odstraňte, protože ji mráz může poškodit. Z vodních rostlin pravidelně odstraňujte odumřelé části, aby nezpůsobovaly hnilobný proces ve vodě. Většina rostlin může zůstat v jezírku zimovat, zejména pokud jsou v dostatečné hloubce.

Výjimkou jsou vodní salát a hyacint zda tropické druhy leknínu. Vodní trávy seřízněte pár centimetrů nad hladinou, jejich stonky pomohou vodu zásobit vzdušným kyslíkem. Ryby připravíte na dlouhou zimu tak, že je budete přikrmovat výživnějším krmivem, které můžete doplnit o vitamín C, kterým podpoříte jejich imunity. Přikrmovat můžete dokud neklesne teplota vody pod 10 ° C. Později už ryby potravu nepřijímají, jejich metabolismus se zpomalí a zůstávají a na dně jezírka.

Jak bojovat proti zamrznutí jezírka? Jezírko a procesy v něm jsou aktivní i v zimě, ačkoli je pokryto ledem. Zbytky rostlin se ve vodě rozkládají a produkují toxické plyny, například oxid uhličitý, amoniak, sirovodík, které mohou ryby otrávit. Je důležité zabránit celoplošnému zamrznutí jezera. Na hladině je třeba ponechat otvor, přes který může přicházet vzdušný kyslík a mohou unikat plyny. Nikdy nevysekávejte do ledu otvor, vzniklá hluková vlna může ryby zahubit. Účinným způsobem proti zamrznutí, který funguje do -5 ° C je polystyrénový plovák, který se umístí do otvoru. Při vyšších mrazech je třeba použít technologická zařízení – plováky s čerpadlem ohřívače nebo rozmrazovače, které aktivně bojují proti zamrzání. Nové typy rozmrazovačů mají integrovaný termostat, díky kterému se zapnou pouze tehdy, když je to potřeba.

Potůček v zahradě Poslouchat neustále šumění vody v potůčku je příjemné a uklidňující. V zahradě se může nacházet přírodní nebo uměle vytvořený potok. Někdy je však třeba i přírodní potok vyregulovat, přesměrovat jeho tok, upravit koryto a dokonce jej můžete využít k vytvoření jezírka. Pokud nemáte štěstí, že přes váš pozemek protéká přírodní potok, můžete si jej vytvořit sami. Základem je čerpadlo, jehož výkon se odvozuje od převýšení hladiny a pramene.

Čerpadlo umístěné hluboko v jezírku v něm může zůstat až do jara. Zapínejte ho jen příležitostně, za teplejšího počasí, aby se při dlouhé odstávce nezanášely. Myslete na to, že prouděním se voda v jezírku ochlazuje, a to může způsobit úhyn ryb. Čerpadlo umístěné blízko povrchu ještě před příchodem mrazů vyjměte, důkladně vyčistěte a odložte. Přírodní potok nevyžaduje tolik péče, stačí, pokud odeberete z koryta nahromaděné listí a větší organické nečistoty, aby voda mohla bez problémů proudit.

 

You must be logged in to post a comment Login