Kvůli stočeným kilometrům hrozí problémy i majitelům aut

Přibližně 40 procent automobilů má stočené kilometry. Jejich prodej bude omezen.

Od příštího měsíce začne platit zákon, který zakazuje prodej vozidel se stočenými kilometry. Majitelé takových aut se tak po novém jen velmi těžko zbaví svých aut.

Odborníci odhadují, že škody budou obrovské, protože po silnicích běhá zhruba milion automobilů, které mají ve skutečnosti najetých mnohem více kilometrů.

Prodej přes známé

Jak řekl Lukáš Jedlička z Institutu pro dopravu a hospodářství, po novém se takové vozy nebudou moci prodávat v bazarech ani na žádných inzertních portálech. Zákaz se totiž přímo vztahuje na podnikatele.

Majitelé aut je tak budou moci prodávat pouze jako soukromé osoby, a to jen v okruhu známých. Tím pádem prodejce nedokáže oslovit mnoho kupujících, což se odrazí i na poklesu hodnoty vozu.

Velkým problémem je, že novela zákona sice mluví o manipulaci tachometru, avšak nikdo nemá kompetence označit takto pochybný automobil. “V zákoně nikde nenajdete definici stočeného vozidla,” přiblížil Martin Pajer ze společnosti CEBIA.

Stáčení je jednoduché

V současnosti může stočit kilometry téměř kdokoliv. “Dnes na internetu si seženete zařízení is potřebným softwarem na daný model velmi jednoduše a stojí to pár eur.

Původně chtěli tvůrci zákona trestat právě ty, kteří manipulují s tachometry. Podle odborníků si to však nakonec odnesou i nevinní majitelé aut.

Mnoho lidí si totiž dovezlo auto ze zahraničí a nyní nebo v budoucnu ho budou chtít prodat. Dopátrat se ke skutečným ujetým kilometrem bývá při takových importovaných vozů velmi náročné.

Jak řekl Pajer, už dávno neplatí, že ojetá vozidla ze západní Evropy, jako například z Německa nebo Rakouska jsou ve velmi dobrém stavu a nemají zmanipulované tachometry.

Jak vyplývá z údajů firmy CEBIA například až 62 procent dovezených aut z Dánska mělo stočené kilometry. Důvod takové manipulace je jasný, a to cena.

Například Škoda Octavia 1,9 TDI, která má najeto 200 tisíc kilometrů stojí zhruba 7 tisíc eur. Za stejný model s polovinou najetých kilometrů však dostane prodejce až 8 tisíc eur.

Aby se zabránilo škodám, Matej navrhuje, aby se udělil generální pardon, aby mohli majitelé upravit svá auta, tak aby stav tachometru odpovídal realitě.

V opačném případě tento zákon považují odborníci za protiústavní.

Resort dopravy se od této novely distancuje. “Jde o poslaneckou novelu. Ministerstvo dopravy nemá jak ovlivňovat poslanecké návrhy, které poslanci předloží a následně schválí, “vzkázal mluvčí resortu Martin Kóňa.

You must be logged in to post a comment Login